« Svibanj 2024 »

Mali novinari
Dan planeta Zemlje

Danas je Dan planeta Zemlje, 22.travnja. Dan je to kad osobitu pažnju posvećujemo čišćenju okoliša i očuvanju prirodnih bogatstava naše zemlje. Naravno, i mali novinari su pridonijeli proslavi tog važnog datuma, a kako drugačije nego s dobro zašiljenim perima i nepresušnim vrelom mašte.

Dan planeta Zemlje

Venera: Zašto si tako prljava, zar si se razboljela?

Zemlja: Nisam se razboljela, ali sam tužna jer se ljudi ne brinu o meni.

Venera: Mislim kako bi ti naš prijatelj Jupiter mogao pomoći.

Jupiter: Ljudima ću poslati hitni dopis za tvoj spas, reći ću im da te valja čistiti i čuvati.

Venera: Rado ću ti i ja pomoći, prijateljice.

Zemlja: Vi ste pravi prijatelji. Puno vam hvala!

Jupiter i Venera: Uvijek ćemo ti pomagati samo da opet izmamimo tvoj osmijeh.

Kate, Antonela i Ivona

Zemlja

Jednog dana Zemlja stala i druge planete upitala:

Zemlja: Pogledajte me, već sam u nekim godinama, a malo tko se brine za moje zdravlje i ljepotu. Uništavaju i ovo malo zelenila što mi je ostalo, zrak je zagađen od tvornica, a rijeke i mora puni otpada i masnih mrlja.

Mars. A tko te tako uništava?

Zemlja: Pa ljudi, mala bića koja žive na meni.

Pluton: Pa ti si prijateljice i veća, a svakako i ljepša od mene.

Mars: Nemoj biti tužna, da znaš kako je meni samo vruće. Uskoro ti je rođendan, zar ne?

Zemlja: Ali taj dan je jedini kad mi svi pomažu s osmijehom na licu. A što je s ostalim danima?

Sunce: Zemljice draga, nemoj biti tako razočarana, siguran sam da ima puno ljudi koji te vole i žele ti sve najbolje. Kod ljudi treba puno raditi na razvijanju ekološke svijesti.

Svi planeti: Pomozite vašoj Zemlji jer je ona jedini dom,  svima vam zajednički.

Filip

Dan planeta Zemlje

To sunce što nam sja, to sunce što nas grije, sunce žuto,  jedan dan kaže Zemlji ljuto:“ Zašto ti svoje stanare imaš, a ja ne? Ja bi ti sve svoje dao samo kad bi nekom sjao, djevojčicu il dječaka tri, ne trebaju mi ljudi svi?“

Nato kaže Zemlja:“ Oni imaju tebe, a tebi ne trebaju oni, vjeruj mi imaju i drugi snovi. Oni samo onečišćuju i vjeruj mi bolje ti je ovako. Nek zna svatko uskoro je sretan dan i moj rođendan. Jako malo ljudi misli na mene, a ipak je najbolje kad dijete kaže: Volim te ja!“

Mara